عفونت پای دیابتی

– عفونت پای دیابتی چیست؟

این مقاله تخصصی در وب سایت دکتر محمدرضا حقایق متخصص بیماری های عفونی داخلی , گوارش , ریه , خون , کلیه و آلرژی و استاد دانشگاه منتشر شده است.

زخم پای دیابتی به عارضه ای اطلاق می شود که در آن قسمتی از پوست در بیماران دیابتی از بین رفته و شما می توانید بافت زیرین آن را ببینید. اکثر زخم‌های پوستی در قسمت پایین پا ایجاد می‌شوند. زمانی که پوست بریده می‌شود، معمولاَ به سرعت التیام می‌یابد. با این وجود، در برخی از افراد مبتلا به دیابت، پوست ناحیه پا به خوبی التیام نیافته و مستعد ایجاد زخم پای دیابتی می‌باشند. این عارضه می‌تواند حتی پس از یک آسیب‌دیدگی خفیف نظیر قرار گرفتن پای برهنه  بر روی یک سنگ گوچک، نیز ایجاد شود. شستن مداوم پاها، گرفتن ناخن ها و … در پیشگیری از زخم پای دیابتی موثر هستند.

عفونت پای دیابتی

بیماری دیابت در دراز مدت باعث کم شدن جریان خون در بدن می شود. کم شدن جریان خون در بدن، از پا شروع می شود چرا که کف پا دورترین نقطه به قلب انسان است و نسبت به سایر نقاط بدن خون کمتری را دریافت می کند. هنگامی که زخمی در بدن یک فرد اتفاق می افتد پس از مدت زمانی بصورت خودکار بهبود می یابد، اما در افراد دیابتی به دلیل کاهش جریان خون در بدنشان، این زخم بسیار آهسته بهبود می یابد یا ممکن است اصلا بهبود نیابد، چرا که بهبود یافتن زخم نیازمند خون (مواد غذایی) و اکسیژن می باشد، که در افراد دیابتی این دو عامل به میزان کافی وجود ندارد. البته شایان ذکر است که خود بیماری دیابت، سیستم ایمنی بدن را به میزان فراوانی ضعیف می کند. تضعیف سیستم ایمنی در بدن می تواند موجب عدم بهبودی، دیر بهبود یافتن زخم و یا عفونت زخم شود.
افراد دیابتی معمولا از اختلال اعصاب رنج می برند، اختلال عصبی در این افراد به گونه ای است که باعث کم شدن و یا به کلی از بین رفتن احساس در پاها می شود. ممکن است پاهای این افراد در اثر برخورد به سنگ یا شیء نوک تیزی آسیب دیده و زخمی شود، اما به دلیل اختلالات عصبی فرد متوجه این موضوع نشود. لذا توصیه می شود همیشه و حتی در هنگام فصل تابستان از کفش های جلو بسته استفاده نمایید. هرگز از صندل یا دمپایی استفاده نکنید و یا پا برهنه راه نروید. همچنین توصیه می شود روزانه پاهای خود را چک نمایید تا در صورت بروز هر گونه زخم و یا حتی هر گونه قرمزی پوستی مراقبت های لازم را انجام دهید.

عفونت پای دیابتی

عفونت پای دیابتی

دلایل عفونت پای دیابتی

همانطور که ذکر شد، بیشتر افراد دیابتی در معرض ابتلا به زخم پا می باشند. اما عواملی وجود دارد که خطر ابتلا به زخم پا در افراد دیابتی را افزایش می دهند، که این عوامل عبارتند از:
•  استفاده از کفش های نامناسب (کفش های تنگ که به پاها آسیب می زنند) یا کفش های بی کیفیت که مانع از گردش خون در پا می شوند.
•  مصرف الکل
•  بیماری های قلبی
•  بیماری ها کلیوی از جمله نارسایی کلیه
•  چاقی مفرط
•  اختلالات بینایی ناشی از دیابت
•  مصرف دخانیات، که باعث کاهش گردش خون در بدن می شود.
•  پیری و افزایش سن، افراد مسن بیشتر در معرض ابتلا به زخم پای دیابتی می باشند.

عفونت زخم پای دیابتی می تواند برای کسانیکه از آن رنج می برند خطرناک و یا حتی کشنده باشد. اما برخی از داروهای خانگی در درمان آن موثر خواهند بود که از جمله آنها می توان به گون ، عسل ، آلوئه ورا ، ریشه ریواس ، اسفرزه ، کافئین و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

عفونت زخم پای دیابتی هرساله شرایط دردناک و مشکلی را برای هزاران نفر از بیماران مبتلا به دیابت ایجاد می کند و این امر ممکن است باعث قطع اندام تحتانی شود. زمانی که بافت یا اندام بیماران دیابتی آلوده می شود باید آن را جدی گرفت و علت اصلی آن ماهیت این بیماری است.گردش خون در عروق افراد مبتلا بهدیابت دچار اختلال می شود به این معنا که دشوار و یا حتی غیرممکن می شود و در برخی موارد برای فاگوسیتوز و دیگر ترکیبات سیستم ایمنی بدن رسیدن و مبارزه با پاتوژن های خارجی دشوار است.همچنین اگر عفونت درمان نشود می تواند سندروم پاسخ التهابی سیستمتیک را تحریک کند. در این مرحله ، بدن دیگر از ناحیه آلوده و اندام عفونی مراقبت نمی کند و درنتیجه تنها راه قطع عضو است. عفونت زخم پای دیابتی می تواند کشنده باشد به خصوص اگر نادیده گرفته شده و سریعا درمان نشوند. روش های درمانی عفونت زخم پای دیابتی

چه عواملی باعث ایجاد زخم پای دیابتی می شود؟

اگر مبتلا به دیابت هستید، زخم های پوستی و زخم پای دیابتی در شما بیشتر ایجاد خواهند شد؛ زیرا افراد مبتلا به دیابت یک یا چند مورد از مشکلات زیر را خواهند داشت:

  • کاهش حس پوست در ناحیه پاها: عصب‌های شما به خوبی همیشه کار نمی‌کنند زیرا حتی سطح قند خون نسبتاَ بالا نیز می تواند به مرور زمان برخی از عصب‌های شما را از بین ببرد. این نوعی عارضه ناشی از دیابت است که ‹ نوروپاتی محیطی دیابتی› نامیده می شود. برای درمان نوروپاتی محیطی باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه نمایید.

در بیماران دیابتی معمولاَ عصب‌هایی که دریافت کننده درد و حس از ناحیه پا هستند، آسیب می بینند. اگر حس ناحیه پا را از دست بدهید، متوجه آسیب‌دیدگی ایجاد شده در ناحیه پا نخواهید شد. برای مثال، زمانیکه  پای شما روی چیز تیزی قرار می‌گیرد یا به دلیل تنگی کفش دچار تاول می‌شود. این بدین معناست که شما نسبت به مشکلاتی نظیر، بریدگی‌های جزئی، کبودی یا تاول، مستعدتر خواهید بود. همچنین، اگر نتوانید درد ناحیه پا را حس کنید، قادر نخواهید بود با پرهیز از راه رفتن به  بهبود این زخم‌های کوچک کمک کنید. بنابراین، این جراحت‌ها به سرعت بدتر شده و به زخم‌هایی پای دیابتی جدی تبدیل می‌شوند.     

  • تنگی رگ‌ها (شریان‌های) خونی که به پا منتهی می‌شوند: اگر مبتلا به دیابت هستید، خطر تنگی عروق (بیماری شریانی محیطی) در شما افزایش خواهد یافت. این عارضه که ‹آتروما› نامیده می‌شود، به دلیل تجمع رسوبات چربی در پوشش داخلی عروق، بوجود می‌آید (که گاهی تصلب شرایین نیز نامیده می‌شود).

در این حالت شرایین پا مرتباَ آسیب می بینند. علت این امر می‌تواند کاهش ذخایر خونی (گردش خون ضعیف) در پا باشد. پوستی که ذخایر خونی کمی دارد به خوبی یک پوست نرمال التیام نمی‌یابد. بنابراین، اگر دچار یک آسیب‌دیدگی یا بریدگی جزئی شوید، التیام آن زمان زیادی طول خواهد کشید و جراحت حاصله مستعد بدتر شدن و تبدیل شدن به زخم،  خواهد بود، به خصوصی وقتی حس پا تضعیف شده باشد و نتوانید متوجه صدمه وارده شوید.

عفونت پای دیابتی –  متخصص عفونی دیابت اصفهان – زخم پای دیابتی در اصفهان

دکتر حقایق

درمان دیابت پادرمان دیابت پا در اصفهاندرمان زخم دیابت پادرمان عفونت پای دیابتیدرمان عفونت زخم پای دیابتیدیابت پا اصفهانزخم پای دیابتیزخم پای دیابتی در اصفهانزخم دیابت پازخم دیابت پا درمانعفونت پای دیابتیمتخصص عفونیمتخصص عفونی دیابتمتخصص عفونی دیابت اصفهان

کامنت ها بسته است

تماس با دکتر حقایق ۰۳۱۳۶۲۸۵۸۹۸