دکتر حقایق متخصص بیماری های عفونی و آمیزشی و مقاربتی :

شیوه درمان ایدز در اصفهان

درمان ویروس اچ ای وی با استفاده از داروها و درمان های مختلف بنام درمان های ضدویروس یا ART انجام می شود . این نوع درمان سرعت پیشرفت و تکثیر ویروس را کند می کند . این نوع درمان مقدار ویروس در خون را کاهش داده و به بهبود سلامت فرد کمک می کند. به توصیه کارشناسان و متخصصان ، افراد بعد از مطلع شدن از بیماری خود باید بلافاصله درمان را آغاز کنند. برای پیگیری ویروس اچ.آی.وی و تاثیر آن بر سیستم ایمنی،پزشک موظف است که دو آزمایش را به طور منظم انجام دهد:

 • بار ویروس که مقدار ویروس در خون را نشان می دهد
 • شمار سلول های CD4+ که عملکرد سیستم ایمنی را نشان می دهد

بعد از شروع درمان، داروها باید دقیقا طبق دستور پزشک مصرف شوند. چنانچه روند درمان رضایت بخش نبود،این نشان دهنده مقاومت ویروس به دارو می باشد و این حالت در صورتی اتفاق می افتد که داروها بدرستی مصرف نشده باشند.

درمان ایدز در اصفهان

ایدز را چگونه می توان تشخیص داد؟

مهم ترین راه تشخیص ایدز مشاهده ی پادتن های ضد آنتی ژن ویروس محسوب می شود. در سرم شناسی روشی وجود دارد که به “ELISA” موسوم است و به این طریق می توان پادتن های ضد آنتی ژن ویروس را به خوبی شناسایی کرد.

این آزمون، یعنی  ELISA تقریبا ۹۹٪دقیق است. توجه داشته باشید که برای تشخیص ایدز راه های فراوان دیگری وجود دارد که ذکر تمام آنها در این بحث قابل گنجاندن نمی باشد. در این میان باید به مشاهده ی مستقیم ویروس یا آنتی ژن های آن اشاره شود، که به خصوص در مراحل بسیار ابتدایی بیماری، یعنی زمانی که هنوز پادتن ها در حد کافی ساخته نشده اند، کاربرد دارد.

درمان hiv در اصفهان

چگونه از ابتلا به ایدز جلوگیری کنیم؟

ویروس اچ.آی.وی اغلب توسط افرادی منتقل می شود که خود از وجود ویروس اطلاعی ندارند بنابراین حفاظت از خود و دیگران را با اقدامات زیر در اولویت قرار دهید:

 • داشتن روابط جنسی سالم و ایمن. چنانچه از سالم بودن خود یا همسر مطمئن نیستید، در روابط جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 • از داشتن روابط جنسی متعدد خودداری کنید. امن ترین روابط جنسی مربوط به زوجینی است که روابط زناشویی سالم و مشروعی با یکدیگر دارند.
 • قبل از آمیزش جنسی برای اولین بار با همسر خود صحبت کنید و از وجود یا نبود این ویروس مطمئن شوید. تست اچ.آی.وی را در هفته های 6، 12 و 24 انجام دهید و از وجود یا نبود این ویروس مطمئن شوید. به علاوه در روابط جنسی خود از کاندوم استفاده کنید.
 • قبل از آمیزش جنسی از مصرف هرگونه مشروبات الکلی یا مواد مخدر خودداری کنید. اینکار به حفظ امنیت و سلامت فرد کمک می کند.
 • از وسایل شخصی مثل مسواک یا ریش تراش به طور مشترک استفاده نکنید.
 • هیچگاه از سوزن یا سرنگ مشترک استفاده نکنید.
 • چنانچه خطر آلودگی به ویروس اچ.آی.وی، فرد را تهدید می کند، با مصرف داروهای ضدویروس می تواند خود را از ابتلا به این ویروس مصون نگه دارد. کارشناسان مصرف این داروها را به افراد زیر توصیه می کنند:
 • افرادی که بدلیل کثرت روابط جنسیشان، دیگران را در معرض ابتلا به این ویروس قرار می دهند مثل مردان همجنس باز و افرادی که روابط جنسی متعدد دارند.
 • افراد معتاد به مواد مخدر که از سوزن مشترک برای تزریق مواد استفاده می کنند
 •  افرادی که با فرد مبتلا به ویروس اچ.آی.وی رابطه جنسی دارند

آیا برای ایدز طبقه بندی مخصوص وجود دارد؟

در آمریکا موسسه ی بسیار گسترده ای موسوم به «مرکز کنترل بیماری» یا “CDC” وجود دارد. براساس تحقیقات این مؤسسه بیماری ایدز را می توان در چهار مرحله طبقه بندی کرد

مرحله یک – عفونت حاد

مرحله دو – افراد HIV مثبت بدون علامت

مرحله سه- تورم و بزرگی مقاوم، ماندگار و وسیع غدد لنفاوی

مرحله چهار – HIV مثبت علامت دار

درمان ایدز در اصفهان

خدمات تخصصی

کامنت ها بسته است